2012 PETERBILT 386

2012 PETERBILT 386
$52,900
or
Call 1 855 944 6734
Description
Cummins ISX15 with 485 HP
Eaton Fuller 18 Speed with Lockers
20,000 lbs Lift Axel, Full Lockers, Block Heater, Engine Overhaul with Paperwork at 353K Miles -July 2017-, Pro-Tech Aluminum headache Rack with Storage , heated mirrors, visor, aluminum tanks, chrome exhaust, Power Windows, am fm cd, daylight doors, power mirrors, tilt, cruise, ac, air slide 5th wheel. New DEF Pump and harness,
New Clutch , New Steer Tires
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
si, hablamos español
Specifications
| Manufacturer | PETERBILT |
| Model | 386 |
| Year | 2012 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #21-2627 |
| Mileage | 545,985 mi |
| VIN | 1XPHP4EX7CD158908 |
| Odometer | Accurate / Verified |
| Hours | 16,282 |
| Horsepower | 485 HP |
| Engine Manufacturer | CUMMINS |
| Engine Model | ISX15 |
| Engine Serial Number | 79501414 |
| Engine Arrangement | D103009BB22 |
| Engine Displacement | 15 l |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Transmission Manufacturer | EATON-FULLER |
| Number of Speeds | 18 Spd |
| Differential Lock | Yes |
| Suspension | Air Ride |
| Number of Rear Axles | Tri |
| Gross Vehicle Weight Rating | Class 8: 33,001 pounds or greater |
| Gross Vehicle Weight | 74,600 lb |
| Tires | 315/80R22.5, 11R22.5,255/70R22.5 |
| Wheels | Aluminum Outside |
| Wheelbase | 269 in |
| Lift Axle | Yes |
| Lift Axle Type | Mid |
| Drive Side | Left Hand Drive |
| Sleeper Type | Flat Top Sleeper |
| Sleeper Size | 48 in |
| Number of Beds | 1 |
| Power Locks | Yes |
| A/C | Yes |
| A/C Condition | Good |
| Headache Rack | Yes |
| Fuel Capacity | 100 gal |
| Color | Green |













































