2017 TAKEUCHI TL12V2

2017 TAKEUCHI TL12V2
$54,900
or
Call 1 855 944 6734
Description
Located Davison, MI Yard-must call in advance for a appointment to view/test run this equipment
13,200 lbs weight
111 HP Kubota -requires DEF
4.8 PSI Ground Pressure
Newer Tracks -"C' pattern
Recent Service, always greased
New Poly Windshield
Cab with Heat, AC, Radio
Hand Pilot Controls
Quick Coupler
Rear View Camera
2 Speed
Vertical Lift Loader
This machine is a monster , runs great , over 100HP
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers - 1-3 Year Extended Warranty available at additional cost.
Sí, hablamos español
Specifications
| Manufacturer | TAKEUCHI |
| Model | TL12V2 |
| Year | 2017 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #21-2638 |
| Hours | 3,362 |
| Hours Meter | Accurate / Verified |
| Bucket | Yes |
| Bucket Size | 80 in |
| Bucket Type | General Purpose |
| Auxiliary Hydraulics | Yes |
| Coupler | Yes |
| Quick Attach | Yes |
| Tipping Load | 11,737 lb |
| Operator Type | Standard |
| Lift Type | Vertical |
| Front Electric | Yes |
| Standard Hydraulic Flow | 23 gpm |
| Gauges Work | Yes |
| Track Size | 17.5 in |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Enclosed |
| Exterior Lighting | LED |
| Headlights Work | Yes |
| A/C | Yes |
| A/C Condition | Excellent |
| Heater | Yes |
| Operator Controls | Hand |
| Seat Material | Vinyl |
| Rearview Camera | Yes |
| Two-Speed | Yes |
| Engine Manufacturer | Kubota |



































