2020 VERMEER NAVIGATOR D10X15 SERIES III

2020 VERMEER NAVIGATOR D10X15 SERIES III
or
Call 1 855 944 6734
Description
Package Includes:
Vermeer 10x15 Series 3 Drill with Full Rack Good Pipe, NEW Housing/Bit
New Kaufman 17,000 Lbs Trailer with Electric Brakes
New Universal 500 Gallon Mixer with Kohler 14 HP Engine
Pre-Owned Digitrak Locate System -Complete (Can Upgrade to a New Underground Magnetics System-subject to price adjustments)
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D10X15 SERIES III |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4528P1 |
| Hours | 2,108 |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | UNIVERSAL |
| Mixing System Capacity | 500 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 1,500 lbs/ft |
| Pullback | 10,000 lb |
| Rod Diameter | 1.6 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Engine Manufacturer | DEUTZ |














































