2019 VERMEER NAVIGATOR D20X22 S3

2019 VERMEER NAVIGATOR D20X22 S3
or
Call 1 855 944 6734
Description
Package -Vermeer 20x22 Series 3 Directional with 1,745 Hours Includes:
Full Rack of Pipe
New Housing/Bit/Starter Rod and Collar
New Kaufman Tri-Axel Trailer with Electric Brakes -24,000 Lbs GVWR (#25-4457)
New Universal 500 Mixer with Kohler 13HP Mixer (#25-4219)
New Underground Magnetics Mag X Pro Complete Locate System (#25-4291)
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D20X22 S3 |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4449P1 |
| Hours | 1,745 |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | UNIVERSAL |
| Mixing System Capacity | 500 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 2,200 lbs/ft |
| Pullback | 20,000 lb |
| Rod Diameter | 2.06 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 25 gpm |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Engine Manufacturer | DEUTZ |





















