2017 VERMEER NAVIGATOR D10X15 SERIES III

2017 VERMEER NAVIGATOR D10X15 SERIES III
or
Call 1 855 944 6734
Description
Includes:
Vermeer 10x15 Series 3 Drill with Full Rack of Pipe, Housing/Bit
New 2023 Kaufman 17,000 Lbs Trailer with Electric Brakes
New 2023 Universal 500 Gallon Mixer with Kohler 14 HP Engine
New 2023 Underground Magnetics Mag 3S System with 2 Echo 50X Transmitters
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D10X15 SERIES III |
| Year | 2017 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #23-3704P1 |
| Hours | 2,708 |
| Hours Meter | Accurate / Verified |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | UNIVERSAL |
| Mixing System Capacity | 500 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 1,500 lbs/ft |
| Thrust | 10,000 lb |
| Pullback | 10,000 lb |
| Rod Diameter | 1.6 in |
| Number of Drill Pipe | 50 |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 25 gpm |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Horsepower | 60 HP |
| Engine Manufacturer | DEUTZ |





















































