2011 VERMEER NAVIGATOR D20X22 SERIES II

No longer available
2011 VERMEER NAVIGATOR D20X22 SERIES II
Description
Vermeer 20x22 Series 2 Package Includes:
Good, Clean 20x22 Series 2 -Some minor cracks in Fiberglass Hood , Good Rail and Pipe -2.06" Pipe
Rig with full rack of Pipe , Housing/Starter Rod/Collar
2018 Felling FT24 Tandem Axel Trailer with Electric Brakes -25,980 lbs GVWR -#25-4388
2019 Vermeer MX-125 Mixer with 500 Gallon Tank #25-4389
New Underground Magnetic Mag X Pro Locate System -Complete #25-4291
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D20X22 SERIES II |
| Year | 2011 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4407 |
| Hours | 2,981 |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | VERMEER |
| Mixing System Model | MX125 |
| Mixing System Capacity | 500 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 2,200 lbs/ft |
| Pullback | 20,000 lb |
| Rod Diameter | 2.06 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Pressure | 1,250 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Engine Manufacturer | KUBOTA |

































































