1999 VERMEER NAVIGATOR D50X100A

1999 VERMEER NAVIGATOR D50X100A
$68,900
or
Call 1 855 944 6734
Description
Includes 90 Pipes in Six Baskets (1,350 feet) -3.5" Fire-Stick 1 Pipe
Aplex Mud Pump
3,910 hours on operational hour meter
Mixers, Trailer, Truck and Electronics available at additional costs
Older Unit being Sold "As Is" with all major functions working.
Also available as a Package including Trailer/Mixer/Tooling and Locator
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D50X100A |
| Year | 1999 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4430 |
| Hours | 3,910 |
| Hours Meter | Accurate / Verified |
| Torque | 10,000 lbs/ft |
| Pullback | 50,000 lb |
| Rod Diameter | 3.5 in |
| Number of Drill Pipe | 90 |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 75 gpm |
| Track Type | Steel |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Engine Manufacturer | CUMMINS |



































