2020 VERMEER NAVIGATOR D40X55 SERIES III

No longer available
2020 VERMEER NAVIGATOR D40X55 SERIES III
Description
Includes 40 Pipes -600 Feet -Series 650 Pipe -2.375 x 15 Foot
Includes Housing/Bit/Starter Rod/Collar
5 Gallon Grease Bucket
Digitrak Aurora Remote Display
Wireless Tracking Remote
Aplex Mud Pump
Package available including Mixer/Trailer/Locator/Tooling/Trucks
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D40X55 SERIES III |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4305 |
| Hours | 2,906 |
| Torque | 5,500 lbs/ft |
| Pullback | 40,000 lb |
| Rod Diameter | 2.63 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Steel |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Horsepower | 140 HP |
| Engine Manufacturer | DEERE |














































