2019 VERMEER NAVIGATOR D60X90 SERIES III

2019 VERMEER NAVIGATOR D60X90 SERIES III
$369,900
or
Call 1 855 944 6734
Description
Includes 1,800 Feet Of FS900 Pipe -120 Total Pipes -Large Basket on Rig and Six Short Baskets
Pipe in basket on rig was replaced less than 100 hours ago
Digitrak Auora Remote Display Screen
Wireless Tracking Remote
5 Gallon Grease Bucket
Keer Mud Pump
Package available including Mixer/Trailer/Locator/Tooling/Trucks
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D60X90 SERIES III |
| Year | 2019 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4472 |
| Hours | 3,487 |
| Torque | 9,000 lbs/ft |
| Pullback | 60,000 lb |
| Rod Diameter | 2.88 in |
| Number of Drill Pipe | 120 |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Steel |
| ROPS | Enclosed |
| Joystick Controls | Dual |
| Engine Manufacturer | CATERPILLAR |





















































