2018 VERMEER NAVIGATOR D23X30 S3

No longer available
2018 VERMEER NAVIGATOR D23X30 S3
Description
Drive -Away Package Option Includes:
2018 Vermeer D23x30 Series 3 with 2,199 Hours with Large Pipe Option -2.375 Series 600 Fire-Stick 1
Large Stake-Down Option
Wireless Tracking Remote
Truck #International 4300 with 41,190 Miles, 6 Speed Eaton Fuller Manual, Cummins Diesel, 30,000 Lbs GVWR, Air Brakes , Electric Controller for Trailer Brakes, Cruise, Diff Lock, Strobe Lights
Mixer-#25-4312-Universal 1,000 Gallon Tank with Pony Motor/Hopper
Trailer -#23-3355-Un Used 2023 Kaufman with 25,000 Lbs GVWR , Electric Brakes
Locator #25-4291-New Underground Magnetics Max X Pro Complete System with 2 Transmitters
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D23X30 S3 |
| Year | 2018 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4422P1 |
| Hours | 2,199 |
| Mixing System | Yes |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 3,000 lbs/ft |
| Pullback | 23,000 lb |
| Rod Diameter | 2.38 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 40 gpm |
| Mud Pressure | 1,250 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Horsepower | 100 HP |
| Engine Manufacturer | DEUTZ |















































































