2020 VERMEER NAVIGATOR D40X55 SERIES III

No longer available
2020 VERMEER NAVIGATOR D40X55 SERIES III
Description
Drive Away Package Includes:
International DT466 6 Cylinder 7.6 L Diesel 300 hp Engine, 2006 US EPA Label, 10817 Engine hrs, Eaton Fuller RTF-8908LL 8LL Manual Transmission, 16000 lb Front Axle, 40000 lb Rears, 56000 lb GVWR, 315/80R22.5 Front Tires, 295/75R22.5 Rear Tires, Dual Steering Boxes, Double Frame, Hendrickson HAS Air Ride Suspension, 265 in Wheelbase, 24 ft x 98 in Bed, Pintle Hitch
Includes Two 2016 Vermeer MX240 1,000 Gallon Mixers with Kohler 25HP Gas Engines, 3" Pumps
Trailer-New Kaufman 45k LBS GVWR with Air Brakes
Includes approx 300 Gallon Nurse Tank
Digitrak F5 Falcon System Complete
Includes 40 Pipes -600 Feet -Series 650 Pipe -2.375 x 15 Foot
Includes Housing/Bit/Starter Rod/Collar
5 Gallon Grease Bucket
Digitrak Aurora Remote Display
Wireless Tracking Remote
Aplex Mud Pump
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D40X55 SERIES III |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4305P1 |
| Hours | 2,906 |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | VERMEER |
| Mixing System Model | MX240 |
| Mixing System Capacity | 2,000 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 5,000 lbs/ft |
| Pullback | 40,000 lb |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 75 gpm |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Steel |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Horsepower | 140 HP |
| Engine Manufacturer | DEERE |















































































