2020 VERMEER NAVIGATOR D24X40 SERIES III

No longer available
2020 VERMEER NAVIGATOR D24X40 SERIES III
Description
Package Includes:
Drill-2020 Vermeer 24x40 Series 3 Directional Drill with 3,047 Hours, Includes Full Rack of Pipe Fire-Stick 1 Series 600 Pipe , Starter Rod/Collar/Housing and 4" Bit, Includes Digitrak Aurora Remote Display,50 GPM Aplex Mud Pump, Wireless Tracking Remote
Truck -2007 International Workstar 7400, International DT466 6 Cylinder 7.6 L Diesel 300 hp Engine, 2006 US EPA Label, 10817 Engine hrs, Eaton Fuller RTF-8908LL 8LL Manual Transmission, 16000 lb Front Axle, 40000 lb Rears, 56000 lb GVWR, 315/80R22.5 Front Tires, 295/75R22.5 Rear Tires, Dual Steering Boxes, Double Frame, Hendrickson HAS Air Ride Suspension, 265 in Wheelbase, 24 ft x 98 in Bed, Pintle Hitch
Mixers- Dual 2016 Vermeer MX240 1,000 Gallon Mixers with Kohler 25HP Gas Engines, 3" Pumps
Includes approx 300 Gallon Nurse Tank
Trailer- Un-Used Kaufman 38,500 Lbs GVWR with Electric Brakes
Locator- Digitrak F5 Plus System -Complete
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D24X40 SERIES III |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #25-4306P1 |
| Hours | 3,047 |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | VERMEER |
| Mixing System Model | MX240 |
| Mixing System Capacity | 2,000 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 4,000 lbs/ft |
| Pullback | 24,000 lb |
| Rod Diameter | 2.38 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 50 gpm |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Steel |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Horsepower | 125 HP |
| Engine Manufacturer | DEERE |















































































