2015 VERMEER NAVIGATOR D20X22 SERIES III

2015 VERMEER NAVIGATOR D20X22 SERIES III
$188,900
or
Call 1 855 944 6734
Description
Package Includes:
Vermeer 20x22 Series 3 Drill with Full Rack of Good Pipe, Used Housing/Bit
2019 Felling 24,000 Lbs GVWR Trailer with Electric Brakes #25-4437
2020 Vermeer 500 Gallon Mixer with Honda Engine #25-4436
Pre-Owned Digitrak F5 Falcon Plus Locate System -Complete (Can Upgrade to a New Underground Magnetics System-subject to price adjustments)
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D20X22 SERIES III |
| Year | 2015 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #26-4503P1 |
| Hours | 2,110 |
| Mixing System | Yes |
| Mixing System Manufacturer | VERMEER |
| Mixing System Model | MX125 |
| Mixing System Capacity | 500 gal |
| Includes Trailer | Yes |
| Pullback | 20,000 lb |
| Torque | 2,200 lbs/ft |
| Rod Diameter | 2.06 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 15 gpm |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Engine Manufacturer | DEUTZ |






























































