2020 VERMEER NAVIGATOR D23X30 S3

2020 VERMEER NAVIGATOR D23X30 S3
$247,900
or
Call 1 855 944 6734
Description
869 Hours
Includes Full Rack 2.375" Series 600 Pipe
Used Housing/Bit
Package Includes:
Lucon Tri Axel Trailer with Electric Brakes -25,990 Lbs GVWR
Vermeer MX125-500 Gallon Mixer -Honda Motor
Digitrak F5 Falcon Plus Locate System
This drill has been inspected by our certified technicians. Key functions were tested, and service was performed where needed based on what was observed during the inspection process. Contact us for an appointment to test drill this machine.
Shipping quotes provided worldwide
Inspection/Test Running of equipment available by appointment
Financing available to qualified buyers
Si, hablamos Español
Specifications
| Manufacturer | VERMEER |
| Model | NAVIGATOR D23X30 S3 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Stock Number | #26-4601P1 |
| Hours | 869 |
| Mixing System | Yes |
| Includes Trailer | Yes |
| Torque | 3,000 lbs/ft |
| Pullback | 23,000 lb |
| Rod Diameter | 2.38 in |
| Rack of Drill Pipe | Full |
| Mud Flow | 40 gpm |
| Mud Pressure | 1,200 psi |
| Track Type | Rubber |
| ROPS | Open |
| Joystick Controls | Dual |
| Horsepower | 100 HP |
| Engine Manufacturer | DEUTZ |

























































